kefepofa
kefepofa
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Az ember hziastsa
Az ember hziastsa : Egy furcsa teria

Egy furcsa teria

  2005.09.21. 10:54

Pttm gyerek korom ta vallom, hogy az emberek sokkal tbbet ksznhetnek a kutyknak, mint amit eddig valaha is feltteleztek. Erre nzve me egy terim

AZ EMBER „HZIASTSA” 

Mintegy 30 milli vvel ezeltt, az oligocnben alakult ki az sragadozkbl, a Miacidkbl valamennyi, mg ma is l ragadoz csald. Az els, szorosabb rtelemben vett ragadozk a koponya, a fogazat s a lbak kialakulsban a mai kutyaszerek fel vezet irnyt jelzik.

A valdi kutyaflk, a Canis-nem tagjai a ksi pliocnben jelentek meg, a ma is l kutyaflktl klsleg s anatmiailag is csak kevss eltr fajokkal.A Canideak /kutyaflk csaldja/ kz soroljuk az sszes hzikutya-fajtt, az ausztrl vadkutyt,vagyis a dingt, valamennyi farkast, az sszes saklflt s a rkkat.

A tudomny mai llsa szerint valamennyi hzikutya kzs se a farkas lehetett, erre tbb kzvetett s kzvetlen bizonytkunk is van. A kutyk viselkedse nagyon hasonlt a farkashoz, a kt faj egyedei egymssal knnyen keresztezhetk, s utdaik is termkenyek.

Hogy hogyan trtnt a kutya hziastsa, erre nzve csak felttelezseink vannak. Az egyik legismertebb s legelfogadottabb nzet szerint az sember valamikor a trtnelem eltti korokban vadszkrtja sorn elfogott nhny farkasklykt. Mig rthetetlen okbl a klykket nem ttte agyon, hanem hazavitte a tborhelyre s felnevelte ket. A farkasklykk eleinte az sgyermekek eleven jtkszereknt szolgltak, majd felnvekedvn nknt csatlakoztak a felnttek vadszataihoz.

A legrgibb kutyacsontvzak csak mintegy 12.000-l4.000 vesre tehetek, ezrt sokig azt gondoltk, hogy a kutyt csak kb. ekkor hziastotta az ember.

Ha azonban egy kicsit alaposabban belegondolunk, szinte bizonyosra vehet az, hogy a hziasts idpontjt sokkal rgebbre kell datlnunk, hiszen a csontok alapjn csak azt az idpontot lehet meghatrozni, amikortl a kutyn megjelentek a farkastl jl megklnbztethet kllemi jegyek.

Mr sld lnykaknt is sokat foglalkoztatott a krds: vajon valban a mi seink hziastottk a kutyt, vagy a kutya magtl csatlakozott az emberhez? Netn a kutya sajt magt hziastotta ? Esetleg az emberr vls tjn is a kutya indtotta el seinket ?

Szleimet llandan ktsgbe ejtettem mr pici gyerekkorom ta, mert mnikusan hangoztattam, hogy mindenfle gondra s bajra a legjobb „gygyszer” a kutya. Emlkszem, egy vasrnapi ebdnl szleim kis hjn lefordultak a szkrl, amikor bejelentettem: n bizony ha felnvk, rendr leszek, mert akkor lehet kutym ! (Ez abban az idben, a hatvanas vekben felrt egy kisebbfajta rltsggel!) Mr akkor gy reztem, hogy az emberek sokkal tbbet ksznhetnek a kutyknak, mint azt brki is gondoln. Ez a nzetem az vek mlsval nemhogy megvltozott volna, de szerny vlemnyem szerint az sem kizrt, hogy seink a modern emberr vlst is a kutyknak ksznhetik. Mersz felttelezs lenne? Ismerkedjen meg a kedves olvas az n elgondolsommal !

Elismerem, hogy ez a teria a sajt agyszlemnyem, semmifle konkrt bizonytkkal nem rendelkezem arra nzve, hogy igazam van. De az is meglehet, hogy nem tvedek olyan risit, s kzel jrok az igazsghoz. 

Vizsgljuk csak meg a kutya s az ember kapcsolatt!

Valami megmagyarzhatatlan okbl a kutyk genetikus alapon ragaszkodnak az emberekhez. Az sszes tbbi hzillat nem ktdik ilyen mlyen az emberhez, ha a testi szksgleteit kielgtik, szinte azonnal elvesztik rdekldsket az ember irnt. A kutya azonban ms. Rszt kvn venni a mindennapjainkban, ha teheti, llandan velnk lenne. Sokszor eltprengtem mr azon a krdsen, ha valban az sember vitte haza az els farkasklykket, mi mdon akadlyozta meg, hogy a felntt farkasok vissza ne szkjenek a vadonba? Mirt maradtak az emberekkel a farkasok s mirt nem hagytk ott az emberfalkt?

A genetikai kutatsok szerint a kutyk hziasulsa mintegy 120.000-140.000 vvel ezeltt trtnhetett meg. Kb. ebben az idben indultak el vilghdt tjukra a mi kzvetlen seink is valahonnan Afrikbl. Noha abban az idben tbb emberfajta is lt szerte a Fldn, mgis csak egy, a mi kzvetlen snk, a Homo sapiens maradt fenn s szaporodott el szerte az egsz vilgon. Vajon mirt?

Kpzeletbeli idutazsra invitllak, kedves Olvas! Pr szzezer vvel ezeltt a magas fvel bentt sztyeppken hatalmas csordk vndoroltak. Vadlovak, sblnyek, ris gmszarvasok legelsztek, ezeket a nvnyevket termszetesen klnbz ragadozk kvettk. Kztk egy furcsa, felegyenesedve jr lny is, a Homo erectus. Ezek az elemberek kisebb hordkban ltek, ismertk a tzet, kezdetleges eszkzket ksztettek. Gyjtget letmdot folytattak, valsznleg csak aprbb llatokat tudtak elejteni, de nem vethettk meg a dgket sem.

Kb. 80.000 vvel ezeltt j emberfajta bukkant fel, a ma neander-vlgyiknt ismert sember. Ezek mr igazi emberek voltak, akik nagyon sok mindenben hasonltottak hozznk. Nem csak ismertk, de hasznltk is a tzet. A neander-vlgyiek a rgszeti leletek tansga szerint nagyvadakra is sikeresen vadsztak, ami sszehangolt, csoportos vadszatot felttelez, hisz a neander-vlgyi sember egymaga nemigen vehette fel a harcot pl. a barlangi medvvel. Az sszehangolt vadszathoz valamifle kezdetleges kommunikci meglte is kellett. A neander-vlgyiek egyfajta vilgkppel rendelkeztek, vadszataikkal sszefggsben kultikus szentlyeket ltestettek, mint erre j plda a svjci Engadin mellett lev Srknylyuk barlangban megtallt klnleges kszekrnyke is. Halottaikat is eltemettk, ami szintn meglehetsen fejlett gondolkodsra vall, s tkletesen emberi vons. rthetetlen okbl a neander-vlgyi semberek kb. 35.000-40.000 vvel ezeltt kihaltak, mikzben a mi kzvetlen seink tovbbfejldtek. Pr ezer vig a kt emberfajta egyms mellett is lt, egyes tudsok vlemnye szerint tallkoztak is egymssal. Hogy ez a tallkozs bksen zajlott-e le, vagy sem, arrl nem sokat tudunk. Sokig tartotta magt az a nzet, hogy az seink kztt a neander-vlgyiek is megtallhatk, ezt a nzetet azonban a legjabb kutatsok megcfoltk. A genetikusok bebizonytottk, hogy a neander-vlgyi semberek s a ma l emberek genetikai kdja olymrtkben eltr egymstl, hogy kizrhat a kzvetlen rokonsg.

Ha megnzzk egy neander-vlgyi s egy n. kkorszaki ember koponyjt, szembetn klnbsgeket vehetnk rajtuk szre. A neander-vlgyiek koponyacsontjai sokkal ersebbek, vastagabbak. Feltnen erteljes az llkapocs s az orr krnyke, a homlokuk alacsony volt s csapott. Nem volt llcscsuk, s br az agykoponya rtartalma a mai embernl valamivel nagyobb volt, az agy szerkezete primitvebb volt. A leletek tansga szerint agyuknak azon rszei voltak a legfejlettebbek, melyek az rzkszervek kzpontjait (lts, halls, szagls) foglaltk magukba. Ezzel szemben a mi kzvetlen seink agyban ppen ezek a terletek voltak kevsb fejlettek, s ez rthetetlennek tnik. Hiszen a mi kzvetlen seinknek ugyangy szksge volt a j hallsra, a j szaglsra s a ltsra, elvgre letmdjukban nem sokban klnbzhettek a neander-vlgyiek letmdjtl. Miknt tudott fennmaradni a mi snk a maga kevsb j rzkszerveivel ?

Taln ez azzal magyarzhat, hogy a mi seinknek volt egy nkntes segttrsa, aki a szaglst s a hallst „klcsnadta”az sembernek.

s ez nem volt ms, mint a mai hzikutyk se, nevezzk az egyszersg kedvrt csak gy: az skutya.

Genetikai vizsglatokkal is bebizonytottk, hogy az sszes ma l hzikutya szrmazsa visszavezethet 1 nstny farkasra. Ez a nstny farkas vlemnyem szerint nknt csatlakozott az semberekhez. Persze ne gondoljuk azt, hogy egyszeren odastlt az sember tbortzhez s leheveredett mell ! Minden bizonnyal elszr csak messzirl figyelgette az sembereket. Kvncsisga nagyobb volt, mint az embertl val flelme, ezrt llandan az emberek tborhelye krl llkodott. Ha sikerlt, el-elcsent a horda maradkbl is egy-egy darabot. Megfigyelte, hogy az emberek vadszataik sorn gyakran megsebzik, de nem lik meg a sebzett vadat. Kvette a sebzett vadat, s ezzel a nyomra vezette az sembereket.

Valsznleg a klykeit is az emberek tanyja krl nevelte fel, gy azoknak az ember nem ellensg volt, hanem affle „jszomszd”. Ezek a klykk nemzedkrl nemzedkre egyre szorosabb kapcsolatot alaktottak ki az semberekkel. Ez a kapcsolat mindkt faj szmra igen hasznosnak bizonyult. Az skutya rszeslt a vadszzskmnybl, s taln az semberek egyfajta vdelmet is jelentettek az skutyk szmra. Egy id utn kiismertk egyms testbeszdt, a kutya se llandan a horda tborhelye krl llkodott. Ha veszly kzeledett, sokkal hamarabb szlelte, s felhvta r az semberek figyelmt is, ami kapra jtt az sembereknek.

A tborhely tisztn tartsban is sokat segtettek az skutyk, hiszen eltakartottk az semberek hulladkait, nem csak a boml hsflket s a csontokat,de az rlkket is, s ezzel esetleg megakadlyozhattk egyes fertz betegsgek jrvnyszer kialakulst is.

A nagyon nsges idkben az skutyk mint affle eleven konzervek szerepelhettek az semberek tlapjn. Szrms bundjuk ruhzatul szolglhatott, a klnsen szeld pldnyokat pedig „egyni fttestknt” is hasznlhattk.

A kkorszaki mai ember agytrfogata nem ntt meg lnyegesen, de a szerkezete annl inkbb megvltozott. A halntklebeny krnykn tallhat rzkszervi kzpontok kiss visszafejldtek, ugyanakkor a homloklebeny krnyke egyre fejlettebb lett. Vagyis a lts, a halls s a szagls kzpontjai kiss „elkorcsosultak”, mg a gondolkods kzpontja feltn fejldsnek indult. Ha jl belegondolunk, a kzvetlen snk kevsb jl tudta hasznlni a szaglst s a hallst, ennek ellenre sikeresebb faj volt, mint a jobb rzkszervekkel rendelkez neander-vlgyi. Nem tartom kizrtnak, hogy az emberi agy szerkezetnek talakulshoz a kutya nagyban hozzjrult, hiszen a kutya segtsgvel gy is hamar felismerte a veszlyforrsokat, nem kellett llandan a r leselked veszlyekre figyelnie, jobban oda tudott figyelni a krnyezetre, jobban meg tudta figyelni a vilgot.

Az sember kimerszkedett a barlangokbl, farudakbl s llatbrkbl, fcsomkbl strakat, „mobil” barlangokat ksztett. Megkezdhette vndorl letmdjt, nem volt annyira helyhez ktve, ugyanakkor az idjrs viszontagsgaitl vdelmet tallt a strakban. Kvethette az egsz horda a vndorl csordkat, mindebben segtettk a kutyk sei.

Egy csom szenzcis felfedezst is tettek seink. Feltalltk az jat s a nyilat, vagyis testi psgk kockztatsa nlkl, messzebbrl is meg tudtk sebezni a zskmnyllatot, vagy a klnsen vatos, flnk, ezrt nehezen elejthet vadakat. Nagyban ntt a horda tllsi eslye, egyre nagyobb csoportot alkottak az semberek. Amint egy csoport meghaladta az optimlis max. 60-80 fs ltszmot, a csoport kettvlt, s az jonnan kivltak nekiindultak j vadszterleteket meghdtani. Lassan, fokozatosan birtokba vettk az egsz Fldet, s a neander-vlgyieket egyre jobban kiszortottk az lhelyekrl.

S mindezt egy nkntes segttrs, a kutya segtsgvel!

gy trtnt vagy sem, ki tudja?

De gy is trtnhetett. 

 
Hny az ra?
 
Ajnlott linkek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!